Iarnă-n cer

Lasă-ne-aşa, acoperiți în alb și-n dor,
Să prindem fluturi de răcoare din stejari
Și să ne-atârne pieile movii într-un pridvor
Să ne-nvelim cu îngeri şi mortar!
Lasă-ne-aşa în amintirea iernii,
Să ne-adâncim în jilțuri de cleștar,
Și să-nghețăm în forme de mătănii,
Și în rozarii vechi din chihlimbar!
O să ne poarte sfinții pe la piepturi,
Și-o să le atârnăm de gât ca o ghiulea,
Până ne vor veni și alte timpuri,
Să ne dezghețe când o trece vremea rea!

Poezie INCREDIBILA!!!! m-a lasat MUT, fara cuvinte. Trebuie traita, nici macar citita, atunci cand o citesti…
Excelent!