Conferinţa Anuală a Institutului de Istorie „A.D. Xenopol“, ediția a III-a
2-4 iunie 2022, în format mixt, fizic şi on-line.
11 secțiuni tematice | peste 50 de istorici din țară și străinătate
Tematică: istorie premodernă, modernă și contemporană, fragmente de istorie ecleziastică, de istorie a monumentelor, inclusiv monumentelor din oraşul Iaşi, proiecții de istorie socială, demografie și relaţii internaţionale.
Organizatori :
Academia Română – Filiala Iaşi
Institutul de Istorie „A.D. Xenopol“
Parteneri:
Primăria Municipiului Iaşi
Direcția Județeană pentru Cultură Iași
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ – Facultatea de Istorie
Muzeul Municipal „Regina Maria“ Iași
Institutul de Arheologie al Academiei Române
Asociaţia – Societatea de Ştiinţe Istorice „A.D. Xenopol“
Conferința dr. Marius Stan, Chicago, SUA: „Programe inteligente în știință, artă și societate
Dr. Marius Stan va împărtăși experiența sa ca om de știință, profesor, scriitor și actor, subliniind simbioza dintre inteligența umană și cea artificială, pornind de la o analiză a conceptului de „program inteligent“, ca partener al cercetătorilor umani. Conceptul de „program inteligent“ a fost introdus și discutat deja de mai multă vreme atât de specialiști, cât și de utilizatorii beneficiari.
„Programul inteligent include elemente de inteligență artificială cum ar fi învățarea automată, prelucrarea computerizată a imaginilor și prelucrarea limbajului natural, cuplate cu statistica Bayes-iană pentru evaluarea incertitudinii. Această metodologie care combină inteligența umană cu cea artificială este aplicată în știință pentru studiul unor fenomene fizice și chimice complexe, în literatură pentru prelucrarea textelor și în cinematografie pentru identificarea și clasificarea imaginilor.“
Programele inteligente sunt deja parte din echipele de cercetare și în scurtă vreme ar putea deveni coautoare ale lucrărilor științifice, ceea ce invită la reflecție privind noi paradigme în epistemologie.
Conferința include o evaluare critică a avantajelor și dezavantajelor inteligenței artificiale și o predicție a impactului asupra societății.
Dr. MARIUS STAN
Absolvent al Facultății de fizică din Universitatea București și doctor în chimie la Institutul de Chimie Fizică „Ilie Murgulescu“ al Academiei Române.A fost cercetător principal și lider în studiul sistemelor complexe la Institutul de Cercetare Argonne din Chicago și Profesor la Universitatea din Chicago și la Universitatea Northwestern.
Dr. Marius Stan și grupul său de cercetare folosesc inteligența artificială, în special învățarea automată (machine learning), pentru a înțelege și a modela fizica sistemelor complexe. Rezultatele cercetărilor sunt publicate pe larg în literatura științifică de specialitate.
În 2021 dr. Marius Stan s-a pensionat de la Institutul de Cercetare Argonne pentru a se dedica scrisului. A publicat cărți de povestiri și de poezie în limba română iar acum lucrează la o carte despre inteligența artificială și la un roman, ambele în limba engleză.
Publicul îl poate recunoaște pe profesorull Marius Stan și ca Bogdan, personajul român din serialul TV „Breaking Bad“.
Mai multe informații pe:
https://acad.ro/evenimente/evenimente/2022/15_eveniment.html