Încarc Evenimente

« All Evenimente

  • Acest eveniment a trecut.
aug. 1

Centrul Cultural ”Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului” – Evenimentele lunii august 2023

1 august 2023 - 31 august 2023

Proiectul “albastru cer“

Seria de expoziții din cadrul proiectului “albastru cer” este găzduită de către Centrul de Cultură “Palatele Brâncoveneşti de la Porţile Bucureştiului”, în galeria Cuhnia. Vernisajul expoziției va avea loc sâmbătă, 12 august 2023, ora 15:00 și va fi precedat de o scurtă conferință de presă, de la ora 14:00. Expoziția va rămâne deschisă publicului până pe data de 27 august, putând fi vizitată de marți până duminică, între orele 10:00 și 18:00.
Daria Frunză – pictură în ulei pe pânză / dariafrunza.com / instagram.com/dariafrunza_
Claudiu Maier – fotografie, audio-video
Manifest Cultural – instagram.com/ManifestCultural
“albastru cer” este un proiect care dorește să promoveze și să pună în lumină patrimoniul național prin prezentarea sub formă de artă plastică, fotografie și instalații audio-video a unor elemente de patrimoniu vernacular. Tema principală fiind legătura dintre patrimoniul construit și mediul natural înconjurător la intersecție cu nuanțe de “albastru”, această culoare reunind într-un singur loc mai multe concepte, intenții, nevoi, trăiri, sentimente, descoperiri. Ideea inițială de la care a pornit a fost crearea unui traseu artistic, care pe parcursul ultimilor ani s-a transformat mai degrabă într-o serie de căutari: căutare de sine, căutare de locuri, oameni și povești, căutare de frumos, căutare de trecut, de obiceiuri și tradiții; dar și într-o serie de (re)găsiri.
“albastru cer” este un titlu dedicat sincretismului dintre arhitectură și patrimoniu, dintre pictură și vizual, unde o singură culoare capătă o putere imensă, unde cerul poate fi culoare sau verb. Limbajul comun al caselor sau al întregului sat preiau natura și o transpun în arhitectură prin albastrul cerului, devenit adeseori cobalt sau ultramarin; fiind totodată o dorință, dar și o adresare directă a nevoii de implicare: CER !
Expozițiile prezentate nu sunt doar despre niște case privite ca obiecte sau ca niște ruine, ci despre o întreagă călătorie realizată timp de doi ani de zile și creată încă de mai de mult, pentru observarea și însușirea unor valori ce se doresc împărtășite pe mai departe. Expozițiile nu conțin doar niște tablouri, ci un traseu documentar tip reportaj despre situația actuală a satelor săsești și am ales culoarea albastră ca punct de legătură în această poveste. Poate momentul vernisajului este doar un pretext pentru punerea împreună a ideilor pe mai departe, doar că acest moment de efervescență va fi punctul de pornire pentru noi proiecte viitoare. Lucrările nu sunt în număr finit, pot să apară sau să dispară, în funcție de momente și oameni, pot comunica în diferite feluri, pot să convingă și să învingă un mediu al indolenței.
Necesitatea proiectului este o necesitate a sinelui de descoperire, redescoperire și cunoaștere, iar cum s-ar putea realiza această cunoaștere mai bine dacă nu printr-o apropiere și mai puternică, prin apropierea de mediul inconjurător deja existent și care reprezintă o mare valoare? Patrimoniul este pretutindeni, doar că trebuie să învățăm să deschidem larg ochii și să privim. După ce învățăm să privim, trebuie să învățăm să apreciem și să ne pese, să ne implicăm în salvgardarea patrimoniului și să împărtășim și răspândim această cunoaștere și virtute.
Acest proiect dorește să joace rolul unei campanii de conștientizare asupra nevoii salvării patrimoniului construit aflat în pericol de degradare sau dispariție și asupra nevoii de păstrare a acestui patrimoniu pentru generațiile viitoare. Totodată, dorim să aibă și rolul unei campanii de strângere de fonduri pentru școala de vară de la Șona, Făgăraș, județul Brașov – parte a proiectului “Albastru.ro”. Deoarece ideile acestei inițiative și colaborări artistice s-au conturat și în urma participării la această școală de vară, o parte din vânzarea tablourilor va fi distribuită către “Fondul Albastru”, creat special pentru “a proteja şi îngriji cât mai multe case cu arhitectură veche valoroasă de la sat”.
Ar putea fi o imagine cu hartă, blueprint şi text care spune „proiect gândit implementat MANI dF CULTURAL dariafrunza.com Primăria Capitalei albastru cer daria FRUNZĂ claudiu MAIER perioadă expozitie: 2023 27.08.2023 vernisaj: .2023, ora 15:00, ferință de presă: ora 14:00 locaÈie: sala Cuhnia, Centrul de Cultură "Palatele BrâncoveneÈti de la Bucure BucureÈtiului"”

Expoziția de pictură „De la vis la realitate”

Sâmbătă, 5 august 2023, de la ora 17:00 se va deschide la Galeria Ghețăria a Centrul de Cultură “Palatele Brâncoveneşti de la Porţile Bucureştiului” Mogoșoaia, expoziția de pictură intitulată De la vis la realitate a artistului Gheorghe Coman, curator Sebastian Crăciun.
Expoziția va rămâne deschisă publicului până pe data de 20 august 2023.
Evenimentul propune câteva lucrări recente, care se înscriu într-o nouă directie a creațiiei lui Gheorghe Coman. După ce a excelat în peisajul urban, în lumea marinelor sau s-a lăsat fascinat de frumusetea corpului uman, Gheorghe Coman se apropie într-o manieră proprie de natură, de o temă din ce în ce mai actuală – disparitia pădurilor. Artistul nu se lasă atins de nostalgie sau de tristete, ci urmăreste transformarile pe care pădurile, lemnul le suportă.
Prahovean prin obârsia lui, stabilit în București de multă vreme, Gheorghe Coman a absolvit Universitatea Națională de Arte din Capitală. A organizat, încă din anii ’90 ai veacului trecut, numeroase expoziții personale, tabere de creație sau expoziții de grup. Reprezentative sunt prezențele pe simeze din anii 2000, 2006, 2007 si 2008 de la Palatul Suțu, apoi de la Casa de Cultură Geo Bogza, din Câmpina, cele din anii 2007 si 2009 de la Galeria Artelor din cadrul Cercului Militar Național, sau cele din anul 2011 de la Institutul Italian de Cultură din Bucuresti si de la Casa de Cultură Buftea. La acestea se adaugă si expozițiile personale din anii 2014 si 2016, cea de la Galeria Regală din Sinaia în anul 2017, diverse expozitii de grup la Sala Dalles, apoi la Ateneul Român, Opera Natională Română, Muzeul Țăranului Român și Palatul Patriarhiei (Sala Europa Christiana), la Biblioteca Națională a României, sau la Salonul de toamnă de la Palatul Parlamentului. Gheorghe Coman este membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România. În anul 2022 a câstigat premiului I, sectia Pictură, la Bienala „Gheorghe Petrașcu”, editia a XVI-a, iar de curând a fost invitat în Taberele Internationale “Plein Air” – editia I de la Tulcea și “Vlaicu Ionescu” – editia a XVI-a de la Călimănești.
Despre artistul expozant, criticul de artă Luiza Barcan nota: ”Pictor uluitor de prolific, Gheorghe Coman se remarcă în peisajul artei româneşti contemporane îndeosebi ca un atent observator al naturii, ca un peisagist continuu fascinat de formele şi culorile în continuă mişcare ale lumii exterioare. Artistul călătoreşte mult, în spaţii dintre cele mai diverse, e un fel de veteran al taberelor de creaţie, păstrându-şi printre bunele obiceiuri de pictor studiul în plein air, contactul direct cu natura, dar şi cu cultura locurilor pe unde-i ajung paşii şi pe unde-şi instalează şevaletul. Gheorghe Coman nu se înrolează nicidecum în seria pictorilor care de-a lungul carierei lucrează mai mult pentru a-şi crea o manieră proprie, dorind să devină astfel inconfundabili ca artişti. Dimpotrivă, Gheorghe Coman se manifestă cu deplină spontaneitate şi sinceritate în faţa motivului, dorind mai mult să transmită prin pânzele sale emoţia momentului care trece, decât să-şi subsumeze compoziţia unei maniere căutate şi deja aplicate ca o „reţetă”. Deplin stăpân pe culoare şi compoziţie, artistul îşi scaldă în lumină lucrările ori, dimpotrivă, le tratează în clar-obscur, lăsând astfel să se facă simţit şi misterului inerent al colţurilor de lume pe care doreşte să le transfigureze în pânzele sale. Arta lui e o invitaţie directă şi sinceră, la bucurie, la reverie, la redescoperirea tihnei pe care o aduce frumuseţea lumii create de Dumnezeu ori a celei modelate prin cultură.”
Ar putea fi o imagine cu text care spune „Pro Asociația Valores Primăria Capitalei CENTRUL CULTURAL PALATELE BRÂNCOVENEȘTI Uniunea Artistilor lastici din România "DE LA VIS LA REALITATE" PALATUL BRÂNCOVENESC DE LA MOGOSOAIA GALERIA 5 -20 GHET ARIA august 2023 OR VERNISAJ: SÂMBĂTĂ 5 AUGUST, ORA 17 PREZINTĂ: MIMI NECULA CURATOR: SEBASTIAN CRĂCIUN PARTENERI MEDIA: R”man Cultural ROmÂNiA PozitivÁ.ro TVCULTURAL Radio TRINITAS MODERNISM jurnalmus AGERPRES bucureșteni.ra COORT AMOS NEWS πόρτι”

STAGIUNEA TEATRALĂ SHAKESPEARE

Centrul de Cultură „Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului” în cadrul Proiectului Shakespeare Imaginarium, vă propune spre vizionare două montări clasice: ROMEO și JULIETA și ÎMBLÂNZIREA SCORPIEI.
Proiectul Shakespeare Imaginarium:
Povestea noastră începe acum mai bine de 400 de ani…când la invitatia reginei Elisabeta I, trupa de teatru Lord’s Chamberlain’s Men venea deseori la curte pentru a își prezenta noile spectacole.
Amestecat printre actori, actor și el de altfel, dar mai degrabă scriitor, un nume avea să se afirme mai tare decat toate celelalte. Nu credea vreodată că viitorul îi va rezerva atât de multă glorie…numele său este azi sinonim cu ce are mai de preț teatrul: William Shakespeare.
Suntem în 1623, la 7 ani de la moartea lui William Shakespeare; doi actori ai trupei King’s Men de la Londra, John Heminges și Henry Condell, foști colegi de trupă ai marelui dramaturg, strâng laolaltă 36 de piese apartinând lui Shakespeare și le publică într-un volum de aproximativ 900 de pagini, volum care avea sa devină una dintre cărțile emblematice ale umanității: First Folio.
În 2023, se împlinesc 400 de ani de când First Folio a fost tipărit și de când geniul shakespearian nu încetează să ne uimească. Initiativa celor doi actori rămași în istorie prin calitatea lor de editori ai acestui volum celebru, a făcut posibil ca astăzi să putem râde, plânge, să ne putem emoționa, bucura sau întrista, sa fim uimiți, mirați, contrariați, să trăim și să simțim, să visăm și să ne încântăm de minunatele creații shakespeariene.
Acest proiect a fost gândit ca o experiență imersivă.
Astăzi dacă vrei să vezi un spectacol după piesele lui Shakespeare, jucat într-un cadru cât mai apropiat de Teatrul Globe, opțiunile sunt Londra sau Roma, orașe care găzduiesc replici ale Teatrului Globe, precum și o succesiune de festivaluri, însă în mare lor parte peste ocean, deci prohibitive practic publicului european.
Conceptul creativ și aranjamentul scenografic se integrează în specificitatea spațiului ales pentru desfășurare, respectiv Curtea de Onoare a Palatului Brânconenesc de la Mogoșoaia a cărei arhitectură oferă astăzi cadrul perfect pentru simularea oraselor italiene în care se întâmplă acțiunea pieselor shakespeariene.
Program Stagiune Teatrală Shakespeare:
ROMEO ŞI JULIETA
Data premierei: 23 iunie 2023, interval orar 20:00-22:00
Data ultimei reprezentații: 17 septembrie 2023, interval orar 20:00-22:00
ÎMBLÂNZIREA SCORPIEI
Data premierei: 11 august 2023, interval orar 20:00-22:00
Data ultimei reprezentații: 10 septembrie 2023, interval orar 20:00-22:00
Intrarea la spectacole este liberă!

Expoziția „Le Cœur innombrable – Anna de Noailles & Martha Bibescu”

Expoziția va rămâne deschisă publicului până pe data de 6 august 2023.
„Vă invităm în Foișorul și la parterul Palatului Brâncovenesc de la Mogoșoaia, să luați parte la o incursiune, în spațiu și timp, ce-și propune să reconstituie atmosfera unui Salon Parizian de acum un secol – mediul literar și artistic în mijlocul căruia evoluau, dându-i viață, poeta Anna Brâncoveanu, contesă de Noailles și prințesa Martha Bibescu.
Lucrările, imaginile și înregistrările sonore prezente în aceste spații vor constitui elemente și repere evocatoare, contribuind la redarea atmosferei unui Salon Parizian din perioada Belle Epoque, la început de secol XX – perioada în care Anna de Noailles și Martha Bibescu întâlneau pe Marcel Proust, Pierre Loti, Paul Valéry, André Gide, Colette și alții scriitori, artiști și muzicieni emblematici. Ni se vor alătura actori care vor face trimitere la personalități cheie ale saloanelor vremii.
Sunteți invitați, pe măsura inspirației, să vă aduceți aportul personal, integrându-vă în atmosferă prin vestimentație și accesorii care să trimită la moda și obiceiurile din Belle Epoque”.
Miruna Budișteanu

Detalii

Începe:
1 august 2023
Se termină:
31 august 2023
Eveniment Category:
Etichete Eveniment:
,

Loc de desfășurare

Palatul Mogoșoaia

Organizator

Palatul Mogoșoaia