Toamna de la fereastra mea

Prin geamul încețoșat de ploaie, toamna își dezvăluie întreaga frumusețe. Frunzele ruginii dansează în vânt, ca niște balerine melancolice, parcă triste că trebuie să-și părăsească arborii cămin. Culorile vii se estompează treptat, lăsând loc unei palete cromatice pline de nostalgie.
Ploaia toarnă o melodie delicată peste acoperișuri și străzi, un cântec plin de melancolie și înțelegere pentru trecerea timpului. Rarul răsunet al picăturilor de apă lovește sticla, adormind sufletul meu cu această melodie plină de tristețe și liniște.
În aer se simte aroma pământului ud, un miros dulceag și familiar ce mă duce cu gândul la clipele calde ale copilăriei. Privind afară, văd copacii împovărați de fructe coapte și frunze aurii, ca și cum își pregătesc inima pentru iarna ce se apropie.
Toamna e o poveste în care fiecare frunză are un capitol de spus. E momentul în care natura își pune în ordine amintirile și se pregătește să doarmă, pentru ca primăvara să aducă iarăși viața și culoarea în acest tablou plin de emoție.
Răspunsuri