Semințe de lumină 

​Port în priviri un cer întreg de stele,

Și-n palme strâng semințe de lumină,

Mergând prin valea visurilor mele,

Până să-nvăț ce e pacea deplină.

​Mi-am scris destinul cu un vis de floare,

Pe file albe, mângâiate-n zori,

Punând în bătăi de aripi ușoare,

Parfumul cald al primilor bujori.

​Iar mâine? Voi fi poate-o umbră mută,

Un fir de borangic în vânt pierdut,

O pânză veche, cu trudă țesută,

Ce-a îmbrăcat un suflet de-mprumut.

​Rămân o călătoare prin iubire,

Cu pași de catifea pe drum greoi,

Găsind în marea de dezamăgire,

Un strop de miere-n vânturi și în ploi.

Articole asemănătoare

Mai știi?

Îmi port dor pe gene plânse îmi port aripi necuprinse, nevăzute, neiubite și tăcute și rănite porti de lună, seri în deal, frici de șoapte…

Scrieri

Ne vor scrie peste inimi Stânci ce-și caută ploi de vară În dorințe, stele, patimi Ne mai cheamă marea iară. Și albastrul vieții strigă Jumătăți…

Răspunsuri

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *