Mă-mbrac cu tine, primăvară

Mă-mbrac cu tine, primăvară,
să-mi fii tu veșnic bucurie,
mă-mbrac cu tine, primăvară,
mereu să fiu prin flori o mie.

Un zâmbet pentru suflet poartă
spre ochii blânzi în albe zări
lumină când apus mă poartă
În albe cântece pe mări.

Mă-mbrac în tine, primăvară,
cu tot ce am pe lume azi,
mă-mbrac în tine, primăvară,
în dorul roșului de fragi.

Ce te ascultă printre faguri
de mierea buzelor culoare,
mă-mbrac cu tine peste râuri,
mă-mbrac cu tine ca o floare.

De câmp străină, dulce glas,
pământul galben, mâini aprinse
să îți mai fiu, să îți mai las
Iubiri și dor și versuri scrise.

Cu aripi strânse-n zbor și soare,
în dorul muntelui de pași,
o pânză în culori de mare
și ochii foc, tămâie… arși.

Mă-mbrac cu tine, primăvară,
mereu parfumul să ating,
de tine, noi cu aripi… iară
te caut, mă-mbrac
și iar te plâng. 

Articole asemănătoare

Gânduri albe

Port pe mâini sclipiri de steleVise, doruri, gânduri albe,Amintirile tăcerii, toate fricile din eleMă așteaptă-n flori de cale. Port și viață de poveste,Cine sunt mă…

Umbra mării

Îmi auzi și al meu glas? Printre glasurile cărnii Peste mâini, parfum rămas Pete, forme, umbra zării? De departe mii de rânduri Scrise-n șoapte de…

Răspunsuri

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *