Impresii Feria del Libro Rumano, Getafe, Madrid, 7-9 octombrie 2022

Feria del Libro Rumano, prima ediție ținută în acest an la Madrid, s-a constituit nu doar drept o celebrare a scrisului în limba română, ci a adunat un număr de oameni, de asociații ce promovează cultura românească în spațiul european. Am regăsit un “sentiment românesc al ființei” adus de pretutindeni. Gazda evenimentului, domnul Mircea G. Florescu a avut misiunea nu doar de a asambla acest schelet lingvistic, ci și de a-l pune în mișcare ca pe o ființă vie. Chapeau! Vorba belgianului venit pe tărâmul lui Cervantes.
Un târg de carte cu personaje diverse prin complexitatea universului reprezentat, cu autori, edituri, lansări de carte, conversații constructive și meditații asupra creației. “Feria del Libro Rumano” a reunit români europeni și o diversitate de povești. Mă bucur că am avut ocazia de a prezenta volumul de poezie “Dincolo de cuvinte” apărut în acest an la Editura Siono la deschiderea evenimentului. Totodată, m-am bucurat de întâlnirea cu editura Itaca Publishing, cu Doria Sișu și Viorel Ploesteanu, cu I.C. Lița și volumul sau de povestiri. Am descoperit printre publicațiile prezente autori contemporani de seama, fragmente de identitate, povești comune. Toate aceste elemente au creat o feerie într-un duh al cuvântului.
Rămânem tributari neamului românesc indiferent unde ne poartă pașii, în spațiul european sau non-european, iar felul în care originile plămădesc ființa omului este parte dintr-o matrice arhetipală, universală. În acest fel ne explicăm de ce atât de mulți români pot trăi în afară țării și anume pentru că au depășit acea limita teritorială și într-adevăr patria lor este mai degrabă limba sau credința, facerea de bine și găsirea unui echilibru evident înlesnit de vremuri, dar asta cunoaștem pentru că de-a lungul timpului s-a pus la încercare adaptabilitatea în contexte istorice, politice, economice.

Răspunsuri