Panainte Doinița: Dacă

Dacă ar coborâ cineva
în sufletul meu
să vadă cum plânge
ar zice că e
un ocean de durere
și suferință.
Dacă ar urca cineva
să-mi vadă mintea
ar zice că ea
încearcă să-mi mângâie
sufletul.
Dacă sufletul și mintea mea
s-ar întâlni
fericirea ar căpăta culoare
și ar avea un nume…
nu ar fi doar
o imitație perfectă
ce are culoare
și nume.
Răspunsuri