Panainte Doinița: Dacă

Dacă ar coborâ cineva

în sufletul meu

să vadă cum plânge

ar zice că e 

un ocean de durere

și suferință.

Dacă ar urca cineva

să-mi vadă mintea

ar zice că ea

încearcă să-mi mângâie

sufletul.

Dacă sufletul și mintea mea

s-ar întâlni

fericirea ar căpăta culoare

și ar avea un nume…

nu ar fi doar

o imitație perfectă

ce are culoare

și nume.

Articole asemănătoare

Răspunsuri

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *