Panainte Doinița: Libertatea copiilor

Copiii au nevoie de libertate,
Să-i lăsăm să decidă singuri,
Chiar dacă vor greși –
Au dreptul să dea greș,
Cu toții o facem.

Mulți vor spune:
„Îi dai copilului libertate când vezi că e cooperant,
Dar dacă nu? Ce rost are?
Le dai libertate și ei se spânzură cu ea.”

Nu. E altfel.
E ca o piscină:
Un om se îneacă,
Sari să-l salvezi,
Fără să te gândești.

Ești bine intenționat,
Puternic și înoți bine,
Dar, cu disperarea ta de a-l salva
Și panica lui,
Care-l face să se zbată,
Amândoi vă scufundați.
Și se îneacă.

Dar dacă l-ai fi învățat să înoate,
Să respire,
Să-și păstreze calmul,
Sau dacă i-ai fi aruncat un colac,
Probabil s-ar fi salvat singur.

Articole asemănătoare

Răspunsuri

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *