Contemplare

stau culcat cu ochii închişi
visez la copilăria-mi de odinioară;
o căldură interioară duios mă înfăşoară,
îmi mângâie trupul bolnav şi pleoapele…
e atâta linişte şi armonie în sufletul meu
dar ceva mă strânge şi nu-mi dă pace…
e inima, inima mea obosită ce-mi spune:
‘nu mai privi atât de mult înspre spaţiul virtual
ci mai bine hrăneşte-te cu clipa palpabiă de acuma.’
Stau întins, nemişcat, cu ochii închişi
visez la zilele adolescenţei mele precoce
cu vise, îndrăzneli, cu temeri şi primele iubiri
crezând atunci că vom fi mereu tineri…
Stau obosit, nemişcat şi încerc să visez
că nu trăiesc în secolul turbulenţei globale
îmi sugerez insule verzi, edenice, de fericire
şi brusc din toate acestea mă trezesc în sudori
doar suntem în secolul marilor nebunii şi nebuni!


Articole asemănătoare

Neîmplinire

Îmi stau gândurile atârnate în crengi Şi amintirile-mi sunt înşiruite Ca sloiurile de gheaţă pe streşini De case prăfuite, Prăfuite de vise neîmplinite… Zboară îngerii…

Ochii

Doar ochii tăi rămân într-ai meiatunci când înserarea dispareca o mireasă furată!La rând vin viselecu Feţi Frumoşi şi Ilene Cosânzene…e vreamea basmelor!

Plânsul unei viori

Explozie de note pe portativele inimii mele!Note ce compun o piesă minoră;un duet al singurătăţii şi fricii de apropiere…. Şi portativul se umple cu pauze…tăceri…

Mortu‘

Bate cineva la ușă, Suzie latră, mă duc și deschid. Era Vasile. – Salut, ce faci? – Salut! Mă bat de muscă cum știi. –…

Răspunsuri

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *