În, din și pentru IUBIRE

“Iubirea nu este doar un sentiment. Este o vibrație și o frecvență care conecteaza toate lucrurile. Vibrația pură care emană din propria inimă și care unește armonios toate lucrurile este vibrația universală pe care noi o numim iubire.” [1]
Am participat la nenumărate seminarii de familie, am citit cărți despre relații, am ascultat cursuri despre dezvoltare relațională, am scris articole despre iubire, dar n-am găsit o lege universal valabilă în ceea ce privește iubirea. Pot doar să susțin că e un fenomen paradoxal care ar putea fi rezumat în trei cuvinte: “în ciuda faptului că”. “Cei mai puternici oameni sunt aceia care iubesc dincolo de greșeli, plâng în spatele ușilor închise și duc lupte de care nimeni nu știe.”
În diferite domenii ale vieții există jocuri de putere. De mică mi-a plăcut să observ comportamentul uman si am observat lupte pe toate planurile și la toate nivelurile sociale sau ierarhice posibile. Și poate că în alte domenii abilitățile de leadership sunt la mare căutare și uneori chiar benefice deoarece cineva trebuie să ia decizii. Pe plan emoțional însă e poate singurul cadru unde lupta nu-și are rostul, ba chiar poate dăuna grav sănătății cuplului. Singura luptă încurajată aici e lupta împotriva oricăror obstacole sau lupta pentru celălalt, pentru ca relația să meargă.
Înzestrați cu instinctul de conservare, la orice posibil atac, oamenii știu că trebuie să riposteze. „Ceea ce oamenii nu știu este faptul că inima trimite mai multe informații spre creier decât o face creierul spre inimă.” [2] Deci dacă în inima partenerilor va exista suficientă iubire, se vor emite destule semnale la creier pentru a opri lupta unul cu celălalt.
Un al doilea element cu care omul e obișnuit este privitul în jur spre modele, sfaturi, soluții. Dacă veți întreba rude, prieteni, cunoscuți, vă vor spune din experiența lor, din cutumele vremii și din stereotipurile implementate indirect în familiile lor asemenea unui trend.
Luându-mi modele pe alți oameni pe care-i vedeam mai învățați ca mine, privindu-i de aproape am constatat că nu sunt ceea ce par și dimpotrivă ei ar trebui să învețe de la mine. Deci nu priviți în jur, nu ascultați sfaturi și păreri de genu: „așa se face”, „așa fac ceilalți”, „așa s-a făcut dintotdeauna”.
Și ce dacă s-a făcut așa dintotdeauna? Și ce dacă toți ceilalți pășesc într-un anumit fel? Poate că tocmai de aceea există o părere generală proastă despre căsnicie și atât de multe divorțuri sau mariaje de conveniență. Câți din cei care dau sfaturi sunt cu adevărat împliniți în căsniciile lor?
Și în al treilea rând căsnicia e un cerc sacru pe care trebuie să-l închideți. Nimeni nu are voie să intre în el: nici părinți, nici socrii, nici rude, nici prieteni, colegi de muncă sau lideri spirituali, nimeni! Sunteți doar tu și ea, atât! Când intră a treia persoană se ajunge la luptă, partide și relația începe să se deterioreze.
În al patrulea rând căsnicia nu e locul ierarhiilor. Deși au avut loc schimbări colosale de mentalitate, există încă persoane atrase de parteneri care se impun (pentru că oamenii vor fi mereu magnetizați de lideri puternici). Nu sunt adepta emancipării femeii, dar nici a supunerii orbește față de bărbat. Deciziile se iau împreună de comun acord deoarece voi construiți pentru voi, nu luptați unul contra celuilalt.
„Îndrăgostirea este timpul în care aripile iubirii inmuguresc. Este recunoașterea într-un chip pământesc a unei forme divine: declanșarea procesului de creștere la loc a aripilor pierdute la cădere, o re-înaripare!… Orice chip de care ne îndrăgostim, chiar dacă este pământean, deschide către o lume care nu e de aici. El pare trimis, pare că a sosit aici anume pentru noi, pentru a aduce cu el zvonul altei lumi!” [3]
„Drumul spre lumea dintre stele”, azi, „trece prin inima ta”… „și în mersul grăbit către casă… SĂ NU UIȚI CE E DRAGOSTEA!” [4]
[1] de prin lume adunate
[2] idem
[3] idem
[4] idem

Răspunsuri