Isus în salopetă

Isus a venit azi la muncă îmbrăcat în salopetă,

Chiar aici, la catedrala St. Paul din Londra, de dimineață,

Și mai înainte ca turiștii și enoriașii să vuiască,

S-a dezbrăcat și a urcat pe cruce.

Anul ăsta a făcut asta de două ori

și a murit și a înviat de fiecare dată.

Odată pentru catolici

Și încă o dată pentru ortodocși.

E o muncă extrem de periculoasă,

Într-atât de periculoasă,

Că ea nici nu apare în nomenclatorul de meserii.

Dar Lui îì iese de fiecare dată.

Articole asemănătoare

Răspunsuri

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *