Isus în salopetă

Isus a venit azi la muncă îmbrăcat în salopetă,
Chiar aici, la catedrala St. Paul din Londra, de dimineață,
Și mai înainte ca turiștii și enoriașii să vuiască,
S-a dezbrăcat și a urcat pe cruce.
Anul ăsta a făcut asta de două ori
și a murit și a înviat de fiecare dată.
Odată pentru catolici
Și încă o dată pentru ortodocși.
E o muncă extrem de periculoasă,
Într-atât de periculoasă,
Că ea nici nu apare în nomenclatorul de meserii.
Dar Lui îì iese de fiecare dată.

Răspunsuri