No mercy!

-cântec de înmormântare a anului

….și eu stam așa

gândindu-mă ce să fac cu el,

încă se mai gudura pe lângă mine.

cu două sau patru ore înainte

beam încet și consecvent din pahare

-cu program vreau să zic-

continua să-mi lingă tălpile și mâinile

și mă privea cu ochi de zahăr

băiat de lapte,

eu îngrețoșat pe mai mult de jumătate

îmi aminteam de cele 12 luni de muncă silnică

și de o sumă de tristeți, bașca

de câteva prietenii schilodite

Pur și simplu îl așteptam să moară!

să-i treacă timpul și să dea ochii pe spate

să facă ”guiț” și să crape

cum s-a întâmplat și cu alții

să-l fac șomoiog

și să-l calc apoi în picioare, la pământ, ca un rege viu

cu dispreț să-i împing cadavrul

într-un colț al camerei mele,

lângă celelalte hârtii aflate acolo,

mototolite,

zgâriate,

fiecare cu frânturi de poeme nereușite,

…cu vise neîmplinite.

AMIN!

Articole asemănătoare

Neîmplinire

Îmi stau gândurile atârnate în crengi Şi amintirile-mi sunt înşiruite Ca sloiurile de gheaţă pe streşini De case prăfuite, Prăfuite de vise neîmplinite… Zboară îngerii…

Răspunsuri

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *