No mercy!

-cântec de înmormântare a anului
….și eu stam așa
gândindu-mă ce să fac cu el,
încă se mai gudura pe lângă mine.
cu două sau patru ore înainte
beam încet și consecvent din pahare
-cu program vreau să zic-
continua să-mi lingă tălpile și mâinile
și mă privea cu ochi de zahăr
băiat de lapte,
eu îngrețoșat pe mai mult de jumătate
îmi aminteam de cele 12 luni de muncă silnică
și de o sumă de tristeți, bașca
de câteva prietenii schilodite
Pur și simplu îl așteptam să moară!
să-i treacă timpul și să dea ochii pe spate
să facă ”guiț” și să crape
cum s-a întâmplat și cu alții
să-l fac șomoiog
și să-l calc apoi în picioare, la pământ, ca un rege viu
cu dispreț să-i împing cadavrul
într-un colț al camerei mele,
lângă celelalte hârtii aflate acolo,
mototolite,
zgâriate,
fiecare cu frânturi de poeme nereușite,
…cu vise neîmplinite.
AMIN!

Răspunsuri