Oamenii mei au murit

Au murit
de foame, de boală, de sclavie,
într-o democrație închipuită,
de nesomn, în somn, îmbuibați cu somnifere,
în tranșee privind în ochi adversari imaginari,
în războaie văzute și nevăzute
de care nimeni nu se face răspunzător.
În loc să lupte
oamenii mei s-au zăvorât în casă
și a intrat singurătatea peste ei.
I-a găsit pe pat,
întinși ca osânza pe pâine;
CC email
cu stabilirea decesului
și actul de înhumare/ incinerare.
Diagnosticul,
mereu exagerat
mereu îndoielnic
mereu eronat.
Când oamenii mei au murit,
pe niciunul nu l-au numit erou,
nici vorbă de ultima lor dorință…
S-au jupuit hainele de pe ei,
au fost îndesați în tolbe
și îngropați ca păgânii.
Iar eu îi port oriunde aș merge,
îi port pe toți în singurătatea mea.
fotografie by Hans Franken

Răspunsuri