Copiii din umbră. Exercițiu de imaginație

Propun un exercițiu de imaginație.

Ești în clasa pregătitoare și ai șase ani. Te trezești dimineața la 6.00, te pregătești pentru școală. Ghiozdanul e greu, ai în el manuale, auxiliare, cutia cu alimente sănătoase, sticla cu apă, măcar un litru, ziua e lungă,  încărcătorul, tableta, penarul cu pixuri și carioca, jacheta pentru seară, umbrela, în caz că plouă. La 7.30 cobori la școală, e trafic și mami și tati încep la 8.00. Tu începi mai devreme. Stai în bancă până la 12.00. Lecțiile sunt importante, mami și tati vor să ajungi cineva. La 12.00, cu doamna mergi la after school. E aproape. Dar ghiozdanul e greu, ai mai pus în el fișele pentru mâine și blocul de desen. Din nou, în bancă. Teme, lecția de pictură, lecția de dans, lecția de engleză. Sunt opționale, adică nu ai încotro. Cu opționale devii cineva. În pauze poți alerga cu colegii stau poți sta pe telefon. Stai pe telefon, ai jocuri, e mai distractiv. La 17.00 copiii încep să plece. Aștepți cuminte să vină mami și tati. Ei termină la 16.00, dar tu termini mai târziu decât ei. Ajungi acasă, după cumpărături, urmează cina, verificarea temelor. Mami și tati vor să ajungi cineva, îți mai dau teme suplimentare. Nu se poate fără muncă. Mami se supără, nu e bună tema despre familie, nu are destule expresii frumoase. O rupe. Faci alta. Musai cu soarele, ca o minge de foc, se duce la culcare, zâmbind familiei mele fericite. Acum e bine. Mami decide că ai nevoie și de meditații, nu mai merge așa. Mami și tati se duc la televizor, e un film bun. Tu mergi să citești, ai program de lectură. Nu înțelegi nimic, literele îți fug de sub ochi. Apoi ai timpul tău liber, pe la 21.00. Ura!!! Stai pe telefon, e distractiv. Apoi adormi. Mâine, de la capăt…

Ești în clasa a IV-a. 6.00, trezirea, 7.30 la școală, lecții, after school. E tot mai simplu. Ai descoperit că telefonul e o minune. Îți face lecțiile, dacă știi cum să îi ceri. Și mai ai o soluție: meditațiile. Poți sta la ore mai relaxat, ești asigurat. Mami și tati plătesc, pentru că vor să devii cineva. La 17.30, mami și tati te iau de la after și te duc la matematică, până la 19.30. Te-ai obișnuit. Vineri mergi la română, marți la engleză, ai început și pian, duminica, apoi Centrul de excelență, pentru portofoliu, clubul de teatru, înotul. De toate ai nevoie în viață. Seara te mai relaxezi, cu telefonul. Mami e supărată și ea pe școală. Atâția bani și încă nu ești cineva! Multe teme, multe cărți de citit, mami vine obosită și nu mai poate. S-a săturat de învățătoarea asta care dă test după test.  Te-ai săturat și tu… Vine examenul, bate la ușă…

Ești în clasa a V-a. Examenul a trecut! Nu mai ai after school. Profesorii intră și ies de la ore, nu mai stă nimeni cu tine toată ziua. Ai vreme!!! Stai pe telefon și e foarte bine. Aștepți la mall până la 17.30 când vin mami și tati să te ia. Îți faci temele cu AI. Ce noroc! Și colegii tăi la fel. Ai 27 de cărți de citit la română. Mami e supărată. Îi spui și tu că profa îți dă un milion de teme, de teste, și colegii tăi s-au plâns mamelor lor, ca să o schimbe. La ședință, mami va ridica problema. Mami e tot mai supărată. În loc de FB, acum îți pun profii ăia note. Ai luat și 8, și 9, e groaznic. Noroc că la final nu se strigă clasamentul. Mami îți va cumpăra și ție o coroniță, pentru poze. În schimb, ai început și consilierea. Mami a spus că e nevoie. Costă, dar trebuie. Ai bateriile descărcate. Stai pe o canapea și vorbești despre școală. Te văd profesorii tăi? Nu te văd. Fiecare în treaba lui, doar teste și atât. Pe unele nu ți le mai aduc. Mai bine, cine știe ce note mai luai…Știi cine vrei să fii? Nu știi, pentru că școala nu ți-a arătat. Tu vrei doar să te joci pe telefon. În plus, deși mami nu știe, ai cont de Tik Tok. Toți copiii au. Acolo e locul de dezvoltare personală. Sunt mulți ca tine și ai, în sfârșit, prieteni adevărați. Doar că te poți întâlni cu ei online doar noaptea, după ce mami și tati adorm. Nu e nimic, dormi mai puțin, mai poți închide un ochi a doua zi, pe la orele plictisitoare. De când ai început și cursuri de dezvoltare personală (mami a văzut că e nevoie) știi să îți ceri drepturile. În fond, e dreptul tău să fii fericit, să ai o stare de bine, adică să faci ce vrei. Ce poți deveni în viață? Mami și tati au învățat și nu le-a ajutat, abia le ajung banii să te educe pe tine. Unchiul stă la spital toată ziua și nu are bani de rate. Mama lui Vlăduț e profesoară, vai de ea! Pe Tik Tok sunt cei care au reușit, fără școală. Iar la școală ne spun că telefoanele nu sunt bune, când ei sunt toată ziua cu ochii în telefon… Ce chestie! Noroc că nu te pot opri, e telefonul tău, e un abuz să ți-l pună la dulap. Ai aflat de pe Tik Tok. Când te gândești cât e de urât la școală, îți vine să plângi. Și chiar plângi. Te îngrijorează doar că vine vacanța și te vei plictisi și mai rău. Dar trece repede, vei fi în clasa a VI-a, ai învățat să trăiești. Până în clasa a VIII-a, când vei avea mai multe meditații, vei supraviețui. Poate renunți la pian, îi spui lui mami că doamna nu e bună și că pune presiune pe tine la concursuri. O convingi și pe doamna de la consiliere să te susțină. În fond, cu un telefon  te descurci foarte bine în viață. Și, dacă ai sta de vorbă cu un ministru, ai ști ce să îi spui!

Să ieșim din exercițiul de imaginație, dar să intrăm în altul.

Ești în clasa pregătitoare și ai șase ani. Trebuie să ajungi la școală, dar plouă, șlapii s-au rupt. Oricum, mama te punea să stai cu cei mici cât e ea la câmp. Ești în clasa a doua. Îți iei un pix, un caiet. La școală au spus că vă dă un corn. Te gândești numai la el. Dar nu l-au mai dat…Mai mergi din când în când, dar nu înțelegi scrisul. Așa că taci și te gândești dacă mai poți veni mâine. Ți s-a terminat caietul și nu sunt bani. Ești în clasa a IV-a. Ieri ai ajutat un vecin la săpat în grădină și ți-a dat 30 de lei. Ce de bani! Ai luat pâine și câte o bomboană pentru cei mici. Ești deja mare, poți lucra. Cu școala ce faci? Îți ține de foame? Ești în clasa a V-a. Te-au trecut profesorii, că și așa sunteți puțini. Oricum nu mergi mai departe, poate măcar până într-a opta. Dar acum e culesul, mai scoți un ban. Profesorii te înțeleg, mai închid și ei ochii, sunt oameni și ei. Nu ai vreme de școală, mai târziu, la iarnă, când nu mai e treabă la câmp și la școală e mai cald, că au lemne. Poate vă dă și cornul. Dacă ai sta de vorbă cu un ministru, ce i-ai spune? Zâmbești. Unde te-ai putea tu întâlni cu un ministru? Miniștrii sunt la televizor și tu nu ai televizor. Măcar dacă ai avea un telefon, ai putea ajunge bine în viață, ca Vasilică, vecinul. Mănâncă și se filmează, oamenii îi plătesc pe Tik Tok și se uită la el. Așa are ce mânca și face alți bani. Nici nu a terminat clasa a VII-a, dar a ajuns foarte bine. Da, dacă ai avea un telefon, altfel ar fi viața ta…Dar la Crăciun ai primit de la școală o carte. Ce să faci cu ea, nu e bună de nimic.

Să continuăm? Mai bine nu. S-a vorbit deja prea mult.  Copiii din umbră  apar doar în statistici. Așa că nu e cazul să ne întrebăm despre cauze. Vinovați? Poate un ministru, acela de la televizor.

Articole asemănătoare

Răspunsuri

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *